četrtek, 2. januar 2014

EKSKURZIJA NA ČISTILNO NAPRAVO LJUBLJANA

Člani Društva študentov vodarstva smo se v sredo, 11. 12., podali na obrobje Ljubljane, da bi si ogledali Čistilno napravo Ljubljana. Na lokaciji tega, za Ljubljano in njeno okolico, zelo pomembnega objekta, nas je odprtih rok pričakal procesni inženir Rok Babič, diplomant prve generacije študentov Vodarstva in komunalnega inženirstva.


Slika 1: Pozorno poslušamo...
Čistilna naprava (v nadaljevanju ČN) Ljubljana je locirana v Zalogu ob sotočju reke Save in reke Ljubljanice. Je mehansko-biološka čistilna naprava, namenjena odstranjevanju neraztopljenih snovi, ogljikovih spojin in elementarnega dušika. Prva faza čiščenja na ČN Ljubljana je bila zgrajena leta 1991, druga faza je pričela z obratovanjem leta 2005. Projektirana zmogljivost ČN je 360 000 PE, dnevno pa očisti približno 80000 m3 vode.
Ogledali smo si tehnologijo in procese mehanskega in biološkega čiščenja, razložili so nam pa tudi kako približno naj bi bila videti terciarna stopnja čiščenja na ČN Ljubljana.

Slika 2: Mehansko čiščenje (vhodno črpališče s polžastimi črpalkami)

Slika 3: Biofilter
Slika 4: Sprehodili smo se po celotni lokaciji...

Slika 5: Biološko čiščenje (prezračevalni bazeni)

Ker nova zakonodaja do leta 2016 predpisuje zagotovitev terciarne stopnje čiščenja, v kateri se vodo očisti tudi dušikovih in fosforjevih spojin, tudi na ČN Ljubljana že pridobivajo projektno in investicijsko dokumentacijo za izvedbo tega projekta.

Slika 6: Člani DŠV s predstavnikom Čistilne naprave Ljubljana

Na ČN Ljubljana so izrazili željo po nadaljnjem sodelovanju s študenti (diplomske naloge, seminarji), kar še posebno lepo pozdravljamo.
Tanja Tofil

Ni komentarjev:

Objavite komentar